DÖNERCİ HAMDİ USTA

Geçmişi 1850’li yıllara uzanan dönerin mucidi; Kastamonulu Hamdi Usta’dır.

1850‘li yıllara kadar et yemekleri ateşte yatay ızgara veya çevirme şeklinde pişirilerek yenilmekteydi. Ardından ünlü kebap ustası Kastamonulu Hamdi Usta farklı arayışa girerek yatay olarak pişirilen etleri, üst üste takıp dikey olarak pişirmeye başladı. Böylece, dikey mangal karşısındaki kebabın döndürülerek pişirilmesi ve ince bir şekilde kesilmesiyle “Döner Kebap” icat edilmiş oldu. Önceleri halk dilinde “döner kebap” olarak anılan bu yemek, günümüze kısaca “Döner” olarak üne kavuşmuş ve bir dünya yemeği haline gelmiştir.
“Dönere lezzetini veren etin kalitesidir, layığıyla pişirmek tecrübeli ustanın marifetidir.” Geçmişi 1850’li yıllara uzanan dönerin mucidi, Kastamonulu Hamdi Usta’dır. İcat ettiği yemek (Döner) sayesinde tanınan bir isim haline gelen Hamdi Usta ve onun yetiştirdiği kuşaklar bu lezzeti günümüze taşımışlardır.
Dönerci Hamdi Usta’da, tamamı doğal ve helal malzemelerden yapılan ürünler, katkısız ve %100 etten yapılan Yaprak Döner ile birlikte, müşterilere servis edilmektedir.